9 Temmuz 2015 Perşembe

İkinci Bebek İçin 3. Muayene ve Ben

Bebeğim artık iyice kocaman oldu. Bu muayenemde detaylar artıyor artık. Ama doktorum sağolsun birçok şeyi unuttuğu gibi bunu da unutmuş olacak ki muayene başlar başlamaz ben sana ac ve erken gel demedim mi dedi. Ayrıca 18-23. haftalar arasında çekilmesi gereken detaylı (2. düzey) ultrason da   tarih olarak geçmişti çünkü ben 26. haftadaydım. Elbette uzman başka bir doktora sorup çekebileceğini söyleyince rahatladım. Açıkcası özel hastaneler beni şu açıdan hep korkuttu, para için bunu istiyorlarsa ya da para için bunu yapıyorlarsa. Sonuçta da beklenen oluyor tabi ki ama belki de gün yüzüne çıkmıyor. Her neyse bebeğim sağlıkla büyüyor ya bu süreçte önemli olan tek şey bu.

Detaylı ultrasonun detaylarına geliyorum hemen önce size konu hakkında bilgi vereyim. Bu ultrasona,  bebek için yapısal bozuklukların var olup olmadığını değerlendirildiği, annenin ve bebeğin kanlanma sisteminde yani bebeğin kan dolaşımı doğru mu ve anne bebeği yeterince besleyebiliyor mu konusunda ve ayrıca erken doğum senaryosunun (rahim ağzı uzunluğu ölçümü) değerlendirildiği bir muayene denebilir. Ayrıca şanslıysanız en sonunda da bir sürü ultrason resminin yanında 3D bebeğinizin bir fotoğrafını alabiliyorsunuz. Şimdilik buraya bebeğim doğmadığı için bu fotoğrafı koymayacağım ama aşağıdaki adresten siz de inceleyebilirsiniz. Bu bir mucize gerçekten. (http://www.alinbasgulyigiter.com/18-23-hafta-gebelik-ultrasonu.html)


Bu işlem 20 dk ile 30 dk arasında sürüyor ve elinize içerisinde bir çok ölçümün ve ultrason görüntüsünün olduğu bir dosya veriliyor. Bu dosya da ayrıca bir de doktorunuz için de bir rapor sunulmakta. 

Bu ultrasonun 2015 için fiyat taraması ise şöyle: Birinci bebeğim için Bezmi Alem Hastanesinde 50 liraya yaptırmıştım bu işlemi. Şu an orada ne kadardır bilemiyorum ama Acıbadem Maslakda 1200 TL, Florance Şişlide 590 TL, Enhar Tıp merkezinde 200 TL, olmak üzere fiyat aldım. Bu işlem için randevu almanız gerekiyor. Enhar Tıp merkezine dışarıdan bir doktor geldiğinden sadece Çarşamba 3'den sonra Türkiye Gazetesi Hastanesinde Salı ve Perşembe 5'den sonraya randevu almanız gerekiyor. Sıra elbetteki fazla olabiliyor. Örneğin, Türkiye Hastanesi bana 3 hafta sonraya gün vermişti. Ayrıca internetten forum sitelerinden de araştırmalarıma gör Özel Güngören Hastanesinde 150 TL, İstanbul Görüntüleme Merkezinde 140 TL ve Radİstanbul Ümraniye'de 200 TL gibi ücretlerden bahsediliyor.  Ayrıca bir çok özel muayehanede de 450-500 TL civarında paralar istenmektedir. Herkes bulunduğu konuma, bütçesine ve zaman kısıtına göre bir doktor seçebilir kısacası.

Raporu alıp kendi doktorunuza götürüyorsunuz ve o da bir inceleyip Allah'ın izni ile "herşey yolunda" demesi ile mutlu oluyorsunuz.

Gel gelelim kan şekeri ölçümüne. Sabah erken saatte aç karnına hastane yollarına düştük. Eşimsiz gitmedim çünkü aç bir hamilenin kalkıp 2-3 saat normal rutininden farklı olarak birşey yiyip içmemesi tansiyonun düşmesine neden oluyor. Ben de olmadı ama bazı hamilelerde ki ben bu testi yaptırırken benden önce yaptıran hamile bayanda da aynısı oldu, mide bulantısı ya da kusma kaçınılmaz. İlk hamileliğimde bu testi devlet hastahanesinde yaptırmıştım. Kendi glukozunuzu (şeker) suyunuzu ve limon istemişlerdi :) kendiniz götürüyorsunuz. Bence limonlu olan daha berbat bir tattı. Neyse bulantısız sıkıntısız sadece aç bir insan olarak testleri 1 saat ara ile yaptırdık. Zaten sonuçlar da yarım saatte çıkıyor. Bu yarım saatlik süreçte de yemek yedim ve mutluluk hormonum zirve yaptı. Sonra doktorumuza sonuçları götürdük ve çok şükür birşey çıkmadı. Açıkcası benim kanaatim sayın Karatay'dan yana bu testlere gerek yok. Ama toplum ve doktorunuz sizi bu yöne itiliyor işte.

Daha sonraki randevumuz 4 hafta sonra olarak ayarlandı. Ben çok sık doktora gitme taraftarı olmadığımdan bakalım biraz daha geciktirebilirim. Beni örnek almayın elbette herkesin düşüncesi, yaşayışı ve sıkıntıları farklı.

Şu an en büyük merakım Dr. Alin hanımın çektiği 4D fotoya benzeyecek olan kızımızla tanışmak. Açıkcası doktor da personel de çok kibardı. Bunu söylemeden de geçmek istemiyorum. Sonuçta sizinle 20-30 dk ilgilenen bir insanın samimi olması ve gördüğü herşeyi sizinle paylaşması, en önemlisi anlayacağınız dilden anlatması sizi de mutlu ediyor. Teşekkürler Alin Hanım...

Güzel hamilelikler herkese...

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Yorum yaptığınız için teşekkürler...